Kürtaj Sonrası

Kürtaj yaptırma kararını vermeden önce kürtaj sonrası herhangi bir sirk varmı diye düşünülür genelde. Bu endişelerin başında kürtajdan sonra tekrar gebe kalabilirmiyim , çoçuk aldırdıktan sonra tekrar çocuk sahibi olmamda bir sıkıntı olurmu soruları gelir. Eskide uygulanan klasik kürtaj metodu yani küret ile kazıma metodu yıllarında kürtajdan sonra bazı komplikasyonlar olabiliyordu bunların başında enfeksiyon gelir , steril bir alana yapılan müdahalede çok dikkatli davranmak ve antisepsi kurallarına uygun haraket etmek gerekir. Küret denilen paslanmaz kromdan yapılmış tıbbi cihaz sterilizasyona tabi tutularak hastaya uygulanır. Ama yinede enfeksiyon olabilmektedir. Kürtaj sonrası rutin antibiyotik uygulaması bu yüzdendir. Ama artık tek kullanımlık vakum kürtaj seti kullanıldığı için her hasta için ayrı bir set açılır ve kullanım sonrası set atılır. Yeni hastaya yeni set açılır. Vakum kürtaj sonrası enfeksiyon komplikasyonunu pek görmüyoruz. Bunun dışında vakum kürtaj öncesi dönemde küret ile rahim içi kabak dolması gibi çepeçevre kazındığı için rahmin iç duvarını kaplayan endometrium dokusu komple alınmış oluyordu , bu dokunun altındaki kas dokusunu koruyan bağ dokusundan salgılanan fibrin benzeri yapışkan maddeler rahmin içinde yapışıklıklara yol açabiliyordu , bu nadir komplikasyona şinesi denir. Vakum kürtaj ile yapılan çocuk aldırma müdahalelerinde artık bu konmplikasyonuda görmüyoruz. Üçüncü komplikasyon yine kazıma kürtaj döneminde rastlanan rahmin delinmesi komplikasyonuydu , rahim gebelik durumunda olması gerekenden çok daha yumuşak bir kıvama gelir dolayısı ile rahim içine sokulan küretle rahim duvarları kazınırken dikkat edilmez ise rahim delinebilir, işin dahada kötüsü kadın doğumcu bu durumun farkına varmayıp hastayı evine gönderebilir ve saatler sonra hasta çok şiddetli karın ağrısı ve ateş ile peritonit tablosunda hastaneye kaldırılır ve bu sefer laparoskopik girişimle delik dikilir. Allaha şükür vakum kürtajı ile bu komplikasyonda görilmüyor. Evet gerçekten eski dönemlerde kürtajla ilgili can sıkıcı koplikasyonlar olabiliyordu. Vakum kürtajında rahim fizyolojisine müdahale edilmediği için artık bu riskleride almamış oluyoruz.

Kürtaj Sonrası Gebelik:

Kürtajdan sonra tekrar gebe kalabilirmiyim , tekrar çocuk sahibi olabilirmiyim , doğurmamış kadınların kürtaj olması risklimidir diye hep sorarlar. Çocuk sahibi olmak hayatın en önemli unsurlarından biri olduğu için bu endişelerine hak vermemek elde değil ama iyi haber vakum kürtaj ile çoçuk alıdırdığınız zaman kürtajdan hemen sonra bile gebe kalabilirsiniz. Bu yüzdendirki bir kürtajdan sonra hastalarımıza mutlaka bir doğum kontrol metodu öneriyoruz. Spiral yani rahim içi araç çok pratik bir gebelik önleme metodu olduğunda birçok kürtaj hastamız tarafınca tercih ediliyor. Yıllar içinde birçok hasta ile karşılaştık bu paragraftaki sorulara cevap oluştuaracak çok hastamız oldu , kürtaj olupta hemen gebe kalan ve 1 ay sonra yine kürtaj olan hastalarımız.

Kürtaj Sonrası Ağrı :

Çoçuk aldırma işleminde sonra vakum kürtaj uygulamasının doğası gereği pek fazla ağrı çekmezsiniz , zaten size bir ağrı kesici öneriyoruz. Dolayısı ile merak etmeyin , öğle arası işinden izin alarak gelip kürtaj olan ve hiç bir şey olmamış gibi işine devam eden hastalarımız var :)

Kürtaj Sonrası Regl :

Kürtajla çocuk aldırma işlemide aslında manuel başlatılmış bir regl gibidir. Gebelik kesesi alındığı için aynı adet döneminin ortasında yumurtanın döllenmemesi ile hazırlık malzemelerinin dışarı atılması olayı yani regl olayı gibi birşeydir. Dolayısı ile kürtaj olduğunuz gün yeni adet döneminizin ilk günü olarak kabul edilir , birkaç gün normal adetinizin yarısı kadar bir regl kanamanız olur 4 gün kadar sürer daha sonra yine yaklaşık bir ay sonra regl görerek yolunuz davam edersiniz.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Riski :

Kürtaj olan kadınlarda büyük bir rahatlama olmaktadır , günlerdir uykularını kaçıran , bazı durumlarda hayattan bezdiren istenmeyen plansız gebelikten kurtulmuştur, zaten yeni kürtaj oldum diyerek bir süre hatta aylarca gebe kalmayacağını düşünen bayanlar vardır . Gerçi bir her kürtajdan sonra hastalarımıza söylüyoruz , bugünden itibaren yine gebe kalma ihtimaliniz vardır. Mutlaka bir doğum kontrol metodu yugulayın diye ama zafer sarhoşluğu ile bazı hanımlar bu öğütleri akıllarında tutmuyorlar ve tekrar gebe kalıyorlar , bu onlarda şaşkınlık yaratsada her sağlıklı kadın gibi kürtaj olan bir kadınında gebe kalma ihtimali çok yüksektir. Biz hastalarımıza kürtaj sonrası spiral yani rahim içi araç taktırmalarını tavsiye ediyoruz. Doğum kontrol haplarını içmeyi unutan çok kadın var çünki.

Kürtajdan Sonra Adet Düzensizliği :

Kürtaj işlemi adet siklüsünü etkileyen bir girişim değildir fakat kürtaj işleminden sonra görülecek ilk adet yaklaşık 10 gün kadar gecikebilir ve mormaldir. daha sonra takip eden adetler eskisi gibi düzenli olur. Kürtaj sonrası gecikmenin sebebi gebeliğe hazırlanan kadın bedeninin tekrar ritmik döneme girmesi için geçen süredir , bilgisayarı tekrar başlatmak gibi :)

Kürtajdan Sonra İlişki :

Kürtajla çocuk aldıran hastalarımıza mutlaka tembihlediğimiz konulardan biride kürtajdan sonra ilk cinsel ilişkidir. 1 hafta süre ile cinsel ilişki tavsiye etmiyoruz. Bu kurala uymaz iseniz rahim içi enfeksiyon olabilir.

Kürtaj Sonrası Kanama :

Kürtajdan sonra adet kanaması gibi birkaç gün az miktarda kanamanız olabilir bu normaldir.

Kürtaj Sonrası Banyo :

Çocuk aldırma işleminden sonra 1 hafta ayakta banyo yapmalısınız. Yine enfensiyon riskinden dolayı.

Kürtaj Sonrası Denize veya Havuza Girmek:

Yine 1 hafta süre ile denize veya havuza girmek sakıncalıdır.

Kürtaj Fiyatları :

Kürtaj fiyatları gebelik haftasına ve taleb edilen anestezi tipine göre değişmektedir. Genellikle hamilelik haftası belli bir rakamla çarpılır ve çıkan sonuç size kürtaj ücreti olarak söylenir. Genel anestezi isteyen hastalarımızdanda yaklaşık %25 kadar fazla ücret taleb edilir. Ama lokal anestezide böyle bir fark yoktur. Bunun dışında kürtaj ücretleri İstanbulda semtten semte değişebilir.

Kürtaj Fiyatlarına Neler Dahildir ? :

Kürtaj ücretine jinekolojik muayene fiyatı , Ultrason incelemeleri , vakum kürtaj seti , kontrol muayenesi dahildir. Kürtaj fiyatlarını telefonla sorarken bunların dahil olup olmadığını mutlaka sorunuz.

Gebelik Testleri :

Adet gecikmesi yaşayan cinsel aktif her kadının gebelik testi yapması gerekir. Bu özellikle çocuk sahibi olmaya hazır olmayan bayanlarda daha elzemdir. Eczaneden 5 TL ye alabileceğiniz idrarda bakılan gebelik testleri çok pratik kullanımlıdır. Anında sonuç verir. Pozitif yani çift çizgi çıkarsa kesin hamile olduğunuzu gösterir ama negatif yani tek çizgi çıkarsa hamile olmadığınız kesin değildir. 1 gün sonra tekrarlamakta fayda vardır. Şüpheye düşülen dürümlarda kanda hamilelik testi Beta HCG testi yapılabilir. Zaten jinekolojik muayenede ultrasonla gebelik kesesinin görülmeside hamile olduğunuzu gösterir.

Doğum Kontrol Metodları :

Doğum kontrol hapları en sık kullanılan matoddur. Her gün bir hap alarak devamlı kullanılabilir. Eczanelerde birçok doğum kontrol hap çeşidi bulabilirsiniz ama jinekolojik muayene sonrası jinekoloğunuz sizin yapınıza en uygun hapı size tavsiye etmesi daha doğrudur. Çünki doğum kontrol hapları her kadın için uygun olmayabilir. Rahim içi araçlara halk arasında spiral denir , pratik olarak rahim içine yerleştirilir ve yıllarca orda kalabilir. Prezervatif çok daha garantili bir metoddur ama kullanımı pratik değildir , ilişkinin en romantik anında dur prezervatif takacam bekle demek olayın tüm sihrini uçurabilir. Geri çekme metodu plansız cinsel ilişkilerde çok kullanılır ama asla koruyucu değildir , belki ihtimalleri bir miktar azaltabilir. Pek tavsiye etmeyiz. Takvim metodu sadece düzenli adet görenlerde kullanılabilir adetin 10. ve 20. günü arası ilişki yasak edilir , ama cinsel aktif insanlar için bu süre çok uzundur.

Saygılarımla .. .Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj nedir ?

Evlilik dışı kürtaj fiyatları

Kürtaj nedir ?