Kürtaj Sonrası İlk Adet

İstanbul'da kürtaj sonrası ilk adet kaç gün sonra başlayacak diye çok soran oluyor , jinekolojiyle alakalı en fazla kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi soruluyor ,onun arkasından ise kürtaj fiyatları kaç paradır gibi çocuk aldırmayla alakalı sorular geliyor ve daha sonrada kürtaj sonrası durumlar merak ediliyor. Jinekolog Op. Dr. bildiriyor. Normal zamanda bir bayan için büyük bir angarya haline gelen adet görme durumu kürtajdan sonra adeta özlemle beklenir hale geliyor :) , ama merak etmeyin çocuk aldırdıktan sonra yeniden adet görmeye başlamanız yaklaşık olarak 40 gün kadar sürecek , biliyorum bu süre sizin normal adet döngünüzden yaklaşık %50 kadar daha uzun bir süre ama bu durum tamamen fizyolojik bir durumdur , yani fetüsün bedeninizden uzaklaştırılması sonrası hormonlarınızın normale dinmesi ve adete hazırlık derken 40 gün hatta 45 gün kadar bir süre geçecektir , bu çok normal bir süreç. Ama durun hemen rehavete kapılmayın , kürtaj sonrası nasılsa adet geç gelecek diye , arada cinsel ilişkiye girin hiçbirşey olmaz demek istemedik. Kürtajdan sonra cinsel ilişkiye girerseniz yine normal zamandaki gibi gebe kalabilirsiniz ve adet gecikmesi yeni bir hamileliğin belirtiside olabilir. Eğer öyle bir durum varsa mutlaka idrarda gebelik testi yapın kendiniz.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki


Çocuk aldırdıktan sonra 10 gün kadar cinsel ilişkiye girmenizi tavsiye etmiyoruz , bunu sebebi ise kürtaj esnasında collum uterinin açılması ve gebelik kesesinin ordan dışarı alınması sürecinden sonra collumun eski haline dönmesi yaklaşık 10 gün sürüyor. Bu arada cinsel ilişkiye girmeniz yukarı yani rahim boşluğuna mikroorganizmaların girmesine sebebiyet verebilir.

Kürtaj sonrası kanama ve ağrı


Kürtaj sonrası kanama ve ağrı şikayeti vakum kürtaj uygulamalarından dolayı artık pek görülmüyor , bunun sebebi vakum küretajda rahim içi kazıma yapılmadığı için uterus fizyolojisinin bozulmaması ve dolayısı ile travmatize omayan uterustan pek fazla kanama ortaya çıkmamasıdır, durum böyle olunca hasta pek fazla ağrıda çekmeyecektir.

Kürtaj sonrası banyo , deniz , havuz


Çocuk aldırdıktan sonra bazı şeylere dikkat edilmesi gerektiğini herkes bilir , özellikle banyonuzu ilk 10 gün ayakta duş şeklinde yapın, bu süre zarfında denize veya havuza girmeyin.
Eğer bu kurallara uymazsanız henüz kapanmamış olna collum uteriden yukarı mikroplar gidebilir ve rahim içi enfeksiyona yol açabilir.

Vakum kürtaj


2014 yılı ve öncesindeki 30 yılda çok popüler olan vakum kürtaj metodunda eski kazıma kürtaj yöntemindeki gibi rahim içi kazıması yapılmadığı için işlem çok kısa sürüyor ve ağrı kanama gibi hastayı rahatsız edecek durumlar pek görülmüyor , ayrıca ağrı şikayeti fazal olmadığı için artık çocuk aldırmak için genel anesteziye pek ihtiyaç yok.
Vakuk kürtajda colluma yerleştirilen ince bir tüp vasıtasıyla uygulanan negarif basınç sonucu gebelik kesesi dışarı alınıyor , yani kürtaj esnasında kesmek , dikmek ve kazımak gibi işlemler yapılmıyor.
.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj nedir ?

Çocuk Aldırmada öncelikle bilinmesi gerekenler

Evlilik dışı kürtaj fiyatları