Kürtaj nedir ?

Kürtaj nedir ? nasıl yapılır , kürtajın şartları nelerdir , kürtaj fiyatları ne kadardır ? kürtaj yasasına göre kaç haftaya kadar çocuk aldırmak serbesttir ? , kürtaj sonrası cinsel ilişki için kaç gün beklemek gerekir , kürtaj sonrası hamile kalmada bir sorun olur mu ? gibi sorularınıza bu yazıda cevap bulabilirsiniz. Öncelikle kürtajla ilgili ön bilgileri verelim daha sonrada işinize yarayacak bilgileri sıralayalım derim ben. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasına 100 yılı aşkın bir süredir kürtaj deniyor , latince küretaj yani kazıma kelimesinden gelen kürtaj artık sadece gebelik sonlandırma anlamında kullanılıyor , aslında artık hamileliği sonlandırmada uyguladığımız kürtajlarda rahim içi kazıma yapmıyoruz , dolayısı ile kürtaj kelimesi artık anlamını aşmış durumdadır, nerdeyse 30 yıldır vakum kürtaj yapılıyor , yani rahim içi kazınmadan sadece negatif basınç ile gebelik sonlandırılıyor. Kürtaj nasıl yapılır ve vakum kürtaj ayrıntılarını aşağıda veriyorum , okumaya devam ediniz.


Kürtaj nedir ?

Latincesi küretaj olan ve hamileliği sonlandırma anlamında kullanılan tıbbi bir kelimedir , ama artık halk arasındada kürtaj çok kullanılmakta olduğu için Türkçe sözlüklere bile girmiştir. Eski zamanlarda çocuk aldırma işlemi rahim içi komple , ve çepeçevre kazınarak yapılıyordu , bunu en önemli sebebi ise ultrason olmaması ve gebelik mahsulunun görüntülenmeden kötlemesine kazıyarak alınmaya çalışılması idi , hatta uzun saplı bir tatlı kaşığına benzeyen ucu keskin bir küret kullanılırdı . Gerçektende bayanların korkulu rüyası olacak düzeyde bir operasyon idi. Etrafınızda 50 yaşlarında bayanlar varsa onlara sorun , genelde nerdeyse her evli kadın en az bir kez kürtaj olmuştur . Ama bereket versin artık öyle bir şey yok , vakumla 10 dakikada acı ve ağrı çekmeden gebelik sonlandırılabiliyor.

Kürtaj nasıl yapılır ?

Çocuk aldırma işlemi nasıl yapılır diye merak ederseniz ben size en güncel metod olan vakum kürtaj metodunu anlatırım , eski sistem kazıma küretaj zaten artık günümüzde pek kullanılmıyor ; hastanın kabulu ve ultrasonla gebelik haftasının net olarak tespitinden sonra , rahim girişi lokal anestezik ajanla uyuşturulur , hegar bujisi ile collum dilate edilir ve karmen kanülü collum uteriye yerleştirilir , vakum aparatı karmen kanülünün dış ucuna takılır ve negatif basınç verilerek gebelik kesesi dışarı alınır , kürtaj sonrası mutlaka yenide ultrasın yapılarak rahim içinde parça kalmadığından emin olunur. Kürtajın nasıl yapıldığı ile ilgili çok geniş bilgiye http://kurtaj-nasil-yapilir.com/2014/10/09/kurtaj-nasil-yapilir-izle-ogren/ sitemize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kürtaj fiyatları

2105 yılı bahar döneminde yani nisan ayına girerken İstanbul'da kürtaj fiyatları ortalama olarak ...tl civarından başlar , gerçi her jinekolog farklı fiyata çocuk alır , ama genellikle uyulan en önemli maliyet kuralı gebelik haftasına bakılarak yapılan kürtaj fiyatlandırmasıdır. Mesela son adet tarihinden itibaren sayarsanız 4 haftalık bir gebeliği kürtajla sonlandırmak ...tl iken 5 haftalık gebelikler , 6 haftalık ve 7 haftalık derken çocuk aldırma maliyeti haftaya göre yukarı doğru gidecektir. En fazla 10 haftaya dahil kürtaj yaptırabileceğinizi unutamyın , kürtaj yasasına göre 10 haftadan sonra , yani 11 hafta , 12 hafta ve daha ileri gebelikleri sonlandırmak yasaktır. En güncel kürtaj fiyatı almak için www.kurtajfiyatin.com/2014/11/kurtaj-ucretleri.html sitemizi ziyaret ediniz.

Kürtaj yasası

Ülkemizde hali hazırda geçerli olan kürtaj yasasına göre ve ilgili kanun maddelerine göre en geç 10 haftaya kadar çocuk aldırabilirsiniz , daha ilerisi yasaktır , kararınızı veremeyip süreyi aşarsanız bebeği doğurmak mecburiyetinde kalırsınız. Ayrıca kürtaj kanununa göre 18 yaşını geçmiş bayanlar kendi isteleleri ile çocuk aldırabilirler , kimseye danışma zorunluluğu yoktur ve ailelerine haber verilmez , ama reşt olmayan bayanların anne veya babalarından izin kağıdı getirmeleri gerekir , keza resmi nikahla evli olan bayanlarda eş rızası altında kürtaj olabilirler , yada onlarda eşlerindne izin kağıdı getirirler. Bekar bayanlar reşit iseler kimsenden izin almadna kürtaj olabilirler , nışanlı , sözlü veya imam nikahlı olmanız hiçbirşey değiştirmez , yine kendi isteğinizle çocukmaldırabilirsiniz.

.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj nedir ?

Evlilik dışı kürtaj fiyatları