Gebelikte Suların Erken Gelmesi ( Erken Memran Rüptürü )

Emek başlamadan önce membran rüptürü erken olarak kabul edilir. Tanı klinik olduğunu. Gebelik yaşı ≥ 34 hafta veya fetal akciğer olgun ve genellikle enfeksiyon veya fetal uzlaşma için belirtilen zaman teslim bazen belirtilir.
Erken membran rüptürü (EMR) (eğer <37 hafta erken EMR denir) vadeli (≥ 37 hafta) ya da daha erken ortaya çıkabilir. Erken PROM erken doğum eğilim yaratır. Herhangi bir zamanda EMR kadın (koryoamnionit), yenidoğan (sepsis), ya da her ikisi, yanı sıra anormal fetal sunum ve plasenta riski enfeksiyon riskini arttırır. Grup B streptokoklar ve Escherichia coli enfeksiyonu sık nedenidir. Vajina diğer organizmalar da enfeksiyon neden olabilir. Canlılığı önce Uzun süreli erken EMR (<24 hafta olarak) amniyotik sıvı (Potter sırası veya sendromu olarak da adlandırılır) kaçak nedeniyle ekstremite deformiteleri (örneğin, anormal ortak konumlandırma) ve pulmoner hipoplazi riskini artırır.
PROM ve spontan emek (latent dönem) ve teslimat başlangıcı arasındaki zaman aralığı gebelik yaşı ile ters orantılı olarak değişir. Vadede, EMR olan kadınların> 90% 24 saat içinde iş başlar; 32-34 hafta olarak, gecikme süresi yaklaşık 4 gün demek.
Belirtiler ve Bulgular
Komplikasyonlar ortaya sürece Tipik olarak, tek belirti kaçak ya da ani bir vajinadan sıvı taşkınlık. Ateş, ağır veya kötü kokulu vajinal akıntı, karın ağrısı, ve fetal taşikardi, özellikle anne sıcaklığına orantısız ise, güçlü koryoamniyonit öneririz.
Tanı

    
Amniyotik sıvı veya görünür vernix ya da mekonyum Vajinal havuzu
    
Vajinal sıvı değerlendirilmesi Nitrazin kağıt üzerinde eğreltiotu veya alkali (mavi renk) gösteren
    
Bazen ultrasonografi oligohidramnios gösteren
Steril spekulum muayenesi, EMR doğrulamak servikal dilatasyon tahmin, fetal olgunluk testler için amniyotik sıvı toplamak, ve servikal kültür için örnekler elde etmek için yapılır. Dijital pelvik muayene, özellikle birden çok muayene, enfeksiyon riskini arttırır ve yakın dağıtım beklenmektedir sürece iyi kaçınılmalıdır. Cenin pozisyonunda değerlendirilmelidir. Subklinik içi amniyotik enfeksiyon bir endişe ise, amniyosentez (steril tekniği kullanarak amniyotik sıvı alma) bu enfeksiyon onaylayabilirsiniz.

İnciler ve Tuzaklar

    
Erken membran rüptürü şüpheleniliyorsa, doğum yakın görünüyor sürece dijital pelvik muayene yapıyor kaçının.
Amniyotik sıvı rahim veya vernix veya mekonyum görünür ise kaçan gibi görünüyor tanı koymak kabul edilir. Normal vajinal sıvı asidik, diğer daha az doğru göstergeler bir cam slayt üzerinde kurutulmuş veya Nitrazin kağıt maviye döner, alkalinite gösteren ve sıvı dolayısıyla amniyotik eğrelti otları bu vajinal sıvı içerir. Kadın bakteriyel vajinozis varsa kan, meni, alkali antiseptikler, veya idrar örneği kontamine veya eğer Nitrazin test sonuçları pozitif yanlış olabilir. Oligohidramnios, ultrasonografi ile tespit, teşhis göstermektedir.
Tanı şüpheli ise, indigo karmin boya ultrasonografi eşliğinde amniyosentez kullanılarak telkin edilebilir. Vajinal tampon ya da peripad üzerindeki mavi boya Görünüm tanısını doğrular.
Fetus canlı değilse, kadınlar genellikle seri fetal değerlendirme için hastaneye kabul edilir.
Tedavi

    
Fetal uzlaşma, enfeksiyon, gebelik yaşı> 34 hafta veya fetal akciğer olgunluk var Teslimat varsa
    
Aksi takdirde, pelvik dinlenme, yakın takip, antibiyotikler ve bazen kortikosteroidler
Yönetim teslim teslim anında olduğu fetal gelişmemişlik nedeniyle riskleri ile geciktirilir enfeksiyon riski dengeleme gerektirir. Kimse strateji doğrudur, ama genel olarak, fetal uzlaşma ya da enfeksiyon belirtileri (örneğin, sürekli fetal test sonuçları, uterin hassasiyet artı ateş nonreassuring) teslim istemi gerekir. Fetal akciğer hala olgunlaşmamış ya da iş kendiliğinden başlatmak (örneğin, daha sonra gebelikte) eğer Aksi takdirde, teslim değişken bir süre gecikebilir. Gebelik yaşı> 34 hafta olduğunda doğum indüksiyonu önerilir. Uygun yönetim belli olduğunda, amniyon sıvısı testleri fetal akciğer olgunluk değerlendirmek ve böylece yönetimi rehberlik yapılabilir; örnek vajinadan veya amniyosentez ile elde edilebilir.
Bekleme tedavisi kullanıldığında, kadının faaliyet modifiye yatak istirahati ve tam pelvik dinlenme ile sınırlıdır. BP, kalp hızı ve sıcaklığı ≥ 3 kez / gün ölçülmelidir. Antibiyotikler (genellikle IV ampisilin 48 saat


ve eritromisin


, Amoksisilin 5 gün sonra


ve eritromisin


) Verilir, onlar gecikme süresi uzatmak ve neonatal morbidite riskini azaltır. <32 hafta olarak gebeliklerde, kortikosteroidler (: Tedavi Çalışma ve Teslimat anormallikler ve komplikasyonları bakınız) fetal akciğer olgunluk hızlandırmak için verilmelidir. 32 ve 34 hafta arasında kullanımı tartışmalıdır. Erken EMR yönetmek için tokolitik kullanımı (rahim kasılmaları durdurmak ilaçlar) tartışmalıdır; kullanımı vaka tespit edilmelidir.
Önemli Noktalar

    
Vajina veya vernix ya da mekonyum ise amniyon sıvısı havuzları görünür ise membran yırtılmış varsayalım.
    
PROM daha az belirli göstergeleri vajinal sıvı, alkali vajinal sıvı (Nitrazin kağıt ile tespit) ve oligohidramnios Ferning vardır.
    
Fetal uzlaşma, enfeksiyon veya fetal akciğer olgunluk veya gebelik yaşı> 34 hafta ise bir bulgu olduğu takdirde uyaran teslim düşünün.
    
Teslimat gösterilir değilse, yatak istirahati, antibiyotik, ve, fetal akciğer olgunluk hızlandırmak için, kortikosteroidler ile tedavi.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj nedir ?

Çocuk Aldırmada öncelikle bilinmesi gerekenler

Evlilik dışı kürtaj fiyatları